Dwa posty na temat rozszerzania dziecku diety mamy już za sobą. Dzisiaj opiszę błędy, które najczęściej popełniają rodzice, wierząc, że chcą dla dziecka jak najlepiej.
Zacznę od początku, czyli od tematu wałkowanego przeze mnie wiele razy.
Zbyt wcześnie
Dietę dziecku bez względu na toi, czy karmione jest piersią czy mlekiem modyfikowanym rozszerzamy po ukończeniu 6go miesiąca życia. Mleko matki bądź modyfikowane jest wyłącznością do 6 miesiąca życia, natomiast do roku jest podstawą diety. Pozostałe produkty są tylko uzupełnieniem diety. Bardziej szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz TUTAJ i TUTAJ.
Zbyt dużo posiłków
Przeciętnie zarówno niemowlęta jak i dorośli ludzie powinni spożywać średnio 5 posiłków dziennie. Sok warzywny/owocowy też traktowany być powinien jako posiłek. Jeśli nie masz kontroli nad tym, jakie ilości pokarmów je Twoje dziecko, zapisuj sobie wszystko w notesie. Jeśli Twoje dziecko nie zjadło całego dania, nie przejmuj się i nie proponuj mu za kilka minut kolejnego posiłku. Poczekaj z tym 3 godziny, daj dziecku szansę zgłodnieć.
Słodkie soki
Zdecydowanie lepiej dać dziecku owoc lub warzywo niż sok. Niestety soki sprzedawane w sklepach bardzo często są dosładzane. Jeśli decydujesz się na podanie dziecku soku, pamiętaj, żeby najpierw uważnie przeczytać jego skład. Nawet jeśli będziesz podawać dziecku soki, nie zapominaj, że najlepszym, najzdrowszym i najlepiej nawadniającym napojem jest woda.
Papki
Dzieci zbyt długo karmione są papkowym jedzeniem. Efektem takiego jedzenia jest późniejsze dławienie i problemy z połykaniem większych kawałków pokarmu. Moja córka papek nie dostaje w ogóle, chyba, że jemy zupę krem czy budyń. Jeśli spełnione są wszystkie warunku wprowadzania dziecku posiłków, czyli stabilne siedzenie, zainteresowanie jedzeniem i ukończony 6 miesiąc życia, możesz spokojnie podawać dziecku warzywa w słupkach, tak, żeby samo sobie gryzło. Niedługo napisze post o takim karmieniu dzieci, czyli o Baby Led Weaning.Jeśli już zdecydowałaś, że Twoje dziecko będzie dostawało papki, podawaj je łyżeczką, nigdy przez butelkę ze smokiem!
Zupy
Pamiętaj, że do zup zawsze należy dodać tłuszcz. Może to być masło, olej rzepakowy, oliwa z oliwek, czy inny tłuszcz dobrej jakości.
Nigdy nie dosalaj i nie dosładzaj dziecku posiłków. Możesz doprawić obiad dziecka wieloma ziołami i zdrowymi przyprawami. Sól i cukier wyeliminuj z diety dziecka.
Wywar mięsny jest bardzo alergizujący, poza tym wygotowują się do niego wszystkie antybiotyki, którymi karmione było zwierzę za życia. Nie gotuj dziecku zup na mięsnym wywarze. Mięso gotuj zawsze w osobnym garnku. Po ugotowaniu dodaj je do zupy.
Ryby
Niestety niemowlęta i małe dzieci jedzą zbyt mało ryb, zawierających składniki odżywcze, których nie znajdziesz w innych produktach. pamiętaj, że zarówno Ty, jak i Twoje dziecko powinniście jeść rybę co najmniej raz w tygodniu.
Zbyt duże dania
Dietę dziecku rozszerzamy poprzez smakowanie i próbowanie stałych posiłków. Podstawą żywieniową przez pierwszy rok życie ma być mleko. Niestety dzieci dostają zbyt duże posiłki stałe, które mleka swoim składem nie zastąpią. Drugim problemem jest wmuszanie dziecku pokarmów, poprzez zabawy, czy jedzenie przed telewizorem. Nie uczmy dzieci złych nawyków. Nigdzie nie jest napisane, że dziecko musi zjeść cały posiłek, do ostatniej łyżki. To jest wymysł dorosłych, dziecko zje tyle, na ile ma ochotę, tutaj ono decyduje, nie rodzic. Szanujmy nasze dzieci i nie pakujmy im siłą czy podstępem jedzenia do ust.
Krowie mleko
Mleko krowie jest silnym alergenem. Podajemy je dziecku dopiero po skończeniu 12go miesiąca życia. Krowie mleko ma zbyt dużo białka, które nadmiernie obciąża nerki dziecka.
Pozdrawiam :)
Jeśli dotrwałeś/aś do końca wpisu odwiedź mój facebook'owy fanpage :) mama tata i reszta swiata
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz